Mýty o investovaní

Neexistuje dôvod, prečo neinvestovať. Dlhodobé investovanie prináša len výhody a váš život zmení k lepšiemu. Všetky argumenty proti investovaniu sú len výhovorky.

Radoslav Kasík | Škola investovania | 2. apríl 2018

Ľudia majú množstvo dôvodov, prečo odmietajú investovať. Najčastejšie spomínajú strach zo straty usporených prostriedkov. Väčšina argumentov proti investíciám sú však mýty, ktoré musíte prekonať, aby váš majetok rástol a váš život bol jednoduchší.

Paradoxne pre mnoho ľudí nie je problém šetriť peniaze. Dôvodom, prečo odkladať peniaze bokom, rozumieme. No podvedome sa bránime efektívnemu umiestneniu a zhodnocovaniu úspor.

Pozrel som sa na najčastejšie výhovorky, s ktorými sa možno stretnúť u (ne)investorov.

Neverím akciovým trhom, ide o manipulované kasíno, ktorého ceny lietajú hore dole.

Mnoho ľudí sa na akciové trhy díva ako na niečo vymyslené a neuchopiteľné, čoho hodnota lieta hore dole. Ide však o chybné uvažovanie. Trhy nie sú len grafy, krivky, ceny a percentá.

Prečo by mal každý investovať?

Kúpou akcie získavate čiastočné vlastníctvo spoločnosti. Za akciou treba vidieť konkrétnu firmu, jej produkty, tržby a zisky. Vlastníctvom akcií sa zúčastňujete podnikania osvedčenej spoločnosti.

Ide o firmy, ktorých produkty a služby dennodenne sami nakupujete. Vďaka akciám môžete profitovať zo spotreby miliárd ľudí vo svete.

Kto z nás by nechcel vlastniť napríklad spoločnosť Apple s ročným ziskom 50 miliárd dolárov?

Každý môže spoluvlastniť akúkoľvek spoločnosť na svete. Dlhodobá ziskovosť firiem sa vždy časom premietne do rastúcej hodnoty ich akcií na burze bez ohľadu na kolísavosť ich cien.

S Finaxom investujete jedným portfóliom do viac ako 6 000 popredných svetových firiem, na ktorých raste, zisku a know-how sa môžete jednoducho podieľať.

Zúčastnite sa webináru alebo Finax pondelka

Pozývame vás na stretnutie vo Finaxe každý pondelok o 17:00 alebo na webinár každý druhý utorok o 18:00.


Mám radšej istotu, preto nechám peniaze v banke.

Uložiť peniaze v banke je rizikovejšie ako investovanie.

Znie to úsmevne, ale je to tak. Uložením peňazí v banke si garantujete takmer vždy reálnu stratu – znehodnotenie vašich úspor.

Kvôli inflácii a minimálnym úrokom v bankách prerobíte, kým dlhodobým investovaním takmer vždy zarobíte.

Vklad 10 000 eur do banky pred 10 rokmi má dnes reálnu hodnotu 9 200 eur (zohľadňujem priemerné úročenie vkladov upravené o infláciu, zdroj NBS). No rovnaký vklad do našich fondov má dnes reálnu hodnotu 20 880 eur.

Pravdepodobnosť, že držaním úspor v banke 10 rokov prerobíte, je prakticky stopercentná. Šanca, že za 10 rokov stratíte investovaním do akcií, sa pohybuje okolo 2%.

Investovanie je rizikové.

S Finaxom investujete nie len do akcií, ale aj do dlhopisov. Ceny dlhopisov majú menšie výkyvy ako akcie, majú pevne dané úročenie a sú garantované firmami, či vládami rôznych štátov.

Počas registrácie vyhodnotíme, aké riziko ste schopný zvládnuť a podľa toho vám nastavíme správny pomer akcií a dlhopisov. Ak sa vám bude aj napriek tomu zdať navrhnuté portfólio príliš rizikové, môžete si riziko kedykoľvek znížiť.

Okrem toho v portfóliách používame viaceré nástroje na zmiernenie rizika:

  • diverzifikácia – riziko rozkladáme investíciou do akcií 6 000 firiem a 4 000 vládnych a firemných dlhopisov,
  • pravidelný rebalansing portfólií – udržiavame rizikovosť portfólií na vybratej úrovni,
  • pravidelné investovanie – riziko nesprávneho načasovania investície môžete eliminovať aj pravidelným investovaním každý mesiac.

Akcie sú nevyspytateľné.

Akcie v čase kolíšu, no existuje niekoľko spôsobov na elimináciu prípadného rizika.

Na dlhom horizonte akcie doposiaľ vždy rástli. Dôvody tohto faktu sú viaceré. Riziko akcií odstraňuje dostatočne dlhá doba investovania.

V druhom rade je dôležité správne stanoviť zloženie portfólia. Pri Finax inteligentnom investovaní náš automatizovaný systém ohodnotí váš rizikový profil a vyberie vám vhodné portfólio, aby ste boli s jeho rizikom komfortný.

Napr. ak by ste investovali v uplynulých 30 rokoch do Finax portfólia 50% akcie a 50% dlhopisy na akýkoľvek 5-ročný horizont, s 99,4% pravdepodobnosťou by ste zarobili (priemerný zisk 44,5%). Pokiaľ by ste investovali na 5 rokov do 100% akciového portfólia, dosiahli by ste zisk v 85,8% prípadov. No priemerný výnos bol 54,2%. Pokiaľ investíciu do 100% akciového portfólia predĺžite na 10 rokov, s pravdepodobnosťou 94% zarobíte (v priemere 113%). A 13-ročný horizont nebol počas uplynulých 30 rokov nikdy stratový.

Spravte dôležité rozhodnutia už dnes.

Jednoducho, výnosne a bez daní z príjmov.


Investovanie je komplikované a nerozumiem mu.

Investovať s Finaxom je rovnako jednoduché, ako si otvoriť účet v banke, dokonca aj jednoduchšie a pohodlnejšie.

Prevedieme vás procesom registrácie ako aj samotného investovania, aby ste sa v ňom nestratili. Ak si aj napriek tomu nebudete niečím v registrácii istý, naši ľudia vám ochotne poradia.

Investičná legenda a zakladateľ druhého najväčšieho správcu peňazí na svete John Bogle raz vyslovil výbornú myšlienku: „Nehľadajte ihlu v kope sena, kúpte celú kopu.“

My sa nepokúšame vyberať akcie firiem, ktoré budú najviac rásť. Je to riskantný a komplikovaný biznis s dlhodobou výkonnosťou zaostávajúcou za trhom. Finax jednoducho investuje do všetkých najväčších a najúspešnejších firiem, čo historicky prináša najvyšší zisk.

Investície majú vysoké poplatky.

Práve naopak. Investovanie môže byť jednou z najlacnejších foriem uloženia peňazí. Stačí si správne vybrať a poplatky investície sú často nižšie ako pri bežnom bankovom účte.

Finax na slovenský trh priniesol bezkonkurenčnú formu investovania. Jednou z hlavných podmienok vysokého výnosu sú nízke poplatky.

Naviac, ponúkame širokú škálu zliav, prostredníctvom ktorých môžete investovať úplne zadarmo.

Napríklad, ak vykonáte celú registráciu online, získavate od nás spravovanie prvých 500 eur zdarma. Ak by ste sa rozhodli sporiť si 20 eur mesačne, budeme vám prvé dva roky v prípade vašej online registrácie spravovať investície úplne zdarma.

Naplánujte si 15-minútový hovor zdarma.

Pomôžeme Vám začať a dozvedieť sa viac o Finaxe.


Nemám peniaze, mám malý príjem.

Ide o chybnú úvahu. Ak chcete zmeniť váš život, investovanie je jednou z ciest. Neinvestovať a nebudovať majetok len kvôli nízkemu príjmu vás nechá navždy v nelichotivej finančnej situácii.

Finax ponúka riešenia pre všetkých. U nás neexistuje minimálny limit sumy na investovanie. Pravidelné dlhodobé investovanie aj malých čiastok vedie k zázrakom.

Napríklad, ak budete vkladať 20 eur mesačne pravidelne, povedzme 30 rokov, nasporíte si viac ako 30 tis. eur. Naučte sa využívať zložené úročenie (úrok z úroku) a zbytočne neodkladajte začiatok.

Nechcem viazať peniaze na dlhý čas.

Žiaľ, pokiaľ nebudete schopný časť príjmu odložiť bokom na dlhší čas, navždy ostanete finančne závislý. Čas je potrebný pre prejavenie sa skutočnej podstaty investovania a na eliminovanie jeho rizík.

Základom budovania majetku a jeho rastu nie je nájsť najlepšiu investíciu alebo vymyslieť unikátny biznis, ktorý vám prinesie zhodnotenie v desiatkach alebo stovkách eur. Bohatstvo sa tvorí využívaním zloženého úročenia (úroku z úroku). Čím je investičný horizont dlhší, tým viac sa efekt zloženého úročenia prejavuje.

Teraz sú trhy vysoko, počkám, kým klesnú.

Každému z nás je táto pohnútka prirodzená. Všetci by sme chceli nakúpiť, keď sú trhy na dnách a predať, keď sú na maximách. No nikto z nás nevie, kedy táto situácia nastane, alebo či už k nej došlo. Vrcholy a minimá nedokážu určiť ani najväčší a najúspešnejší profesionáli.

Investovanie je o čase na trhu, nie o časovaní trhov.

Vyjadrenia najväčšej investorskej legendy Warrena Buffetta hovoria za všetko: „Zarábame viac peňazí, keď spíme, ako keď sme aktívni“ alebo „Môj najobľúbenejší časový horizont je navždy.“

Neinvestovať kvôli obavám z možného blízkeho poklesu trhov je ako nechať sedieť najlepších hráčov mužstva na lavičke len pre to, že sa bojíte ich zranenia. Radšej budete prehrávať každý zápas, aby sa vám nezranili?

Základom riadenia rizika nie je snaženie o správne načasovanie nákupu, ale výber správneho zloženia portfólia. Finax vyvinul vlastný systém rebalansovania portfólií, ktorý udržuje ich rizikovosť stabilnú, automaticky odpredáva drahšie aktíva a nakupuje lacnejšie.

Spravte z investovania rutinu a budete zarábať. Naučte sa investovať pravidelne a snaha načasovať trhy sa pre vás stane komédiou.

Finančný svet je banda zlodejov.

Pri pohľade na bankové výpisy sa vám nečudujeme, že máte taký pocit. Aj finančný sektor je hnaný vpred tvorbou zisku. Žijeme však v 21. storočí, čomu by mala zodpovedať aj kvalita a cena služieb.

Modernými technológiami a pasívnym investovaním sme odbúrali maximum nepotrebných nákladov. Inteligentné investovanie ponúkame za jeden bezkonkurenčný poplatok bez akýchkoľvek ďalších poplatkov.

Trhy vám umožňujú postaviť sa na stranu finančného sveta profitujúceho zo spotreby a míňania peňazí ľuďmi. Je určite rozumnejšie zúčastniť sa tejto party a zarábať spolu s finančníkmi.

Každý má túto možnosť a je len na vás, či ju využijete. Party bude pokračovať, či už s vami, alebo bez vás.

Finax priniesol na slovenský trh najefektívnejší investičný nástroj pre každú domácnosť. Priestor na výhovorky na Slovensku už nie je.

Ohodnoťte článok:
Mýty o investovaní
Hodnotenie: 4.9 32
Radoslav Kasík
Radoslav Kasík
Chief Investment Officer
Kľučové slová
Škola investovania
Zdieľaj článok
| |

Najčítanejšie články

3. august 2018

Stavebnému sporeniu odzvonilo

Stavebné sporenie nedávno oslávilo 26. výročie svojej existencie na Slovensku. No tak ako mnoho 26 ročných, aj ono už má najlepšie roky za sebou. Od 1.1.2019 totiž vstúpilo do platnosti viacero noviniek, ktoré ho právom poslali na smetisko dejín.

Prečítať viac
27. september 2018

Koľko stojí vzdelanie? Porovnanie škôl doma a v zahraničí

Na Slovensku sme si zvykli, že štúdium na vysokej škole je zadarmo. Trend v Európe a po celom svete je ale opačný, vzdelanie je bezplatné v čoraz menšom počte krajín a zároveň je čím ďalej tým drahšie. Ako sa pripraviť na takúto budúcnosť?

Prečítať viac
4. jún 2018

II. pilier – ako a kde sporiť?

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 6 dôchodkových správcovských spoločností (DSS). Aj keď v ich ponuke na prvý pohľad nie sú veľké rozdiely, určite nie je jedno, ktorej z nich zveríte vaše úspory. Nie všetky DSS-ky napríklad umožňujú investovať do indexových fondov, ktoré sú najlepšou a dlhodobo najvýnosnejšou alternatívou pre sporenie v II. pilieri. Veľké rozdiely sú aj v kvalite užívateľského prostredia jednotlivých DSS.

Prečítať viac
22. jún 2018

Amundi Rytmus vs. Inteligentné investovanie – porovnanie

Program Rytmus od spoločnosti Amundi (predtým Pioneer) patrí medzi najrozšírenejšie investičné produkty na Slovensku. Finax Inteligentné investovanie prevalcovalo Rytmus na poli výnosov, výšky poplatkov a ďalších parametrov ako daňová povinnosť, investičný komfort, či vedľajšie služby.

Prečítať viac